رصد کسوف جزیی دی ماه از ایران

کدام مناطق ایران برای رصد و عکاسی از خورشید گرفتگی حلقوی ۵ دی ماه ۹۸ مناسب است؟؟

کمتر از یک ماه به لحظه ی وارد شدن زمین به سایه ی ماه و تشکیل یک خورشید گرفتگی حلقوی زمان باقی مانده است و منجمان آماتور و حرفه ای زیادی در سراسر دنیا مشغول برنامه ریزی برای سفر به نوار گرفت هستند.

نواری که از قطر در کناره ی خلیج فارس شروع میشود و تا مالزی و پس از آن میانه ی اقیانوس آرام میرسد.

در این خورشید گرفتگی و پس از ورود تدریجی زمین به سایه ی ماه ابتدا شاهد کسوف جزیی خواهیم بود که در واقع زمین شاهد بخشی از سایه ی ماه است.

سایه ی ماه رفته رفته خورشید را میپوشاند و میزان گرفت جزیی رفته رفته زیاد میشود تا به لحظه ی آغاز گرفت حلقوی برسیم.

در تصویر زیر نمونه ای از یک کسوف جزیی را شاهد هستید که سایه ی ماه بخش هایی از خورشید را پوشانده است.

پس از آغاز گرفت حلقوی و به دلیل بیشتر بودن فاصله ی ماه تا زمین نسبت یه یک خورشید گرفتگی کامل، ماه تمامی سطح خورشید را نمیپوشاند و شاهد یک گرفت حلقوی هستیم.

لحظه ی باشکوهی که من رو یاد حرف  Jack B. Zirker در کتاب Total Eclipse of the Sun  میندازه که میگه:

 (( هر ساله تعداد کسانی که برای دیدن کسوف بار سفر میبندند بیشتر و بیشتر میشود. بعضی از آنها دانشمندان حرفه ای هستند و بعضی دیگر آماتور، اما بیشتر مردمی عادی و معمولی اند که تشنه ی ستایش و تشنه ی یک تجربه ی استثنایی اند. تماشای کسوف از شیرجه زدن در آسمان بی خطرتر و از کوهنوردی سهل تر اما اعتیادآورتر است. اگر حتی یک بار هم شکوه کسوف را شاهد نباشید، نمیتوانید ادعا کنید که زندگی کاملی داشته اید)).

عکس زیر از Mike Myer  به خوبی شکوه این لحظه را به تصویر کشیده است.

در عکس زیر میتوانید تفاوت های اصلی سه نوع گرفت خورشید را ببینید.

در یک کسوف سایه ی ماه بر روی زمین نوار باریکی به قطر تقریبی ۱۵۰ کیلومتر را در بر میگیرد که البته بسته به عرض جغرافیایی که کسوف اتفاق می افتد میتواند متغیر باشد. در اطراف سایه، منطقه ی بزرگتر از عرض سایه را شاهد هستیم که بخش هایی از زمین است که درون نیم سایه ی ماه قرار گرفته اند.

حالا سوال اصلی اینجاست که آیا تنها کسانی که در مسیر نوار گرفت هستند میتوانند کسوف را ببینند؟؟

در تصویر زیر هرآنچه از مرکز قرمز رنگ که شاهد گرفت کلی یا حلقوی هستند، فاصله بگیریم، شاهد گرفت جزیی خورشید خواهیم بود و بسته به فاصله ی ما از این نوار قرمز رنگ، درصد متفاوتی از گرفت جزیی را شاهدیم.

در واقع اگر شما به عنوان ناظر درون نوار قرمز رنگ مرکز تصویر باشید گرفت ۵ دی ماه ۱۳۹۸ را به صورت حلقوی شاهد خواهید بود و هر چه از نوار قرمز رنگ مرکز تصویر به سمت نوارهای کم رنگ تر حرکت کنید، گرفت را به صورت جزیی نظاره گر هستید.

هر چه از نوار مرکزی گرفت فاصله بگیرید، درصد گرفت جزیی کاهش میابد و این عدد میتواند بین صفر درصد تا ۹۹ درصد متغیر باشد. برای مثال ناظری که در شهر دبی باشد گرفت جزیی ۹۱ درصد را خواهد دید.

این خورشید گرفتگی پس از سالها به نزدیکی مرزهای ایران رسیده است و همین موضوع فرصت بسیار خوبی برای سفر به کشورهای حاشیه ی ایران به هدف رصد و عکاسی از این پدیده ی جذاب را فراهم آورده است.

اگر فرصت سفر به کشورهای حاشیه ی خلیج فارس مثل امارات ، قطر یا عمان را دارید که بهترین فرصت برای رصد و عکاسی از این پدیده را در اختیار دارید و میتوانید شاهد گرفت حلقوی باشید اما اگر فرصت سفر به این مناطق را ندارید، میتوانید از رصد گرفت جزیی در ایران نیز لذت ببرید.

طبیعتا هر چه به نوارهای جنوبی تر ایران نزدیک تر باشید، شاهد گرفت جزیی با درصدهای بالاتری هستید برای مثال در جزیره ی کیش گرفت ۸۰ درصد رخ میدهد. یعنی چیزی شبیه به تصویر زیر.

و در تبریز تنها ۳۰ درصد از سطح خورشید در گرفت به سر میبرد.

 

در میان مناطق جنوبی ایران، جزیره ی قشم به لحاظ دارا بودن مناظر طبیعی بینظیر مثل تنگه ی چاهکوه، دره ی ستاره ها، دره ی تندیس ها و ژیوپارک قشم از بهترین و ایده آل ترین لوکیشن هایی است که برای رصد کسوف ۵ دی ماه ۱۳۹۸ میتوان انتخاب کرد.

ساکنین جزیره ی قشم گرفت ۸۳ درصدی را تجربه خواهند کرد و عکاسان نیز سوژه های متعددی را به جهت کادربندی در اختیار دارند.

بنابراین جزیره ی قشم از بهترین و ایده آل ترین مناطق جنوبی ایران برای رصد و عکاسی از این پدیده به شمار میرود.

گروه زانکو و نوا با همکاری سازمان فضایی ایران و منطقه آزاد قشم برنامه ی جذابی را در این بخش از مسیر گرفت رقم زده اند که به جهت قرارگیری در نوار گرفت بسیار جذاب است.

این برنامه که شبیه به استارپارتی هایی است که قبلا هم در ایران برگزار شده است، محیطی برای گردهمایی منجمان آماتور و همچنین عکاسان آسمان شب از سرتاسر ایران است تا در کنار رصد کسوف، تجربیاتشان را با هم به اشتراک بگذارند.

مدرسین و اساتید این کارگاه به قرار زیر است:

 • دکتر سپهر اربابی (کیهان شناس)
 • اسدالله قمری نژاد ( منجم و عکاس آسمان شب)
 • امیرحسین ابوالفتح (عکاس برجسته و با سابقه نجومی ایران و عضو پروژه ی جهان در شب TWAN)
 • محمد حسین طالع زاده (کارشناس ارشد اخترفیزیک و مدرس رسمی انجمن نجوم ایران)
 • فرزاد اشکر (منجم آماتور و عکاس آسمان شب)
 • امیررضا کامکار (عکاس آسمان شب)
 • محمد صادق حیاتی( عکاس آسمان شب)
 • علی حسن زاده (عکاس آسمان شب)

 

 

برنامه ای که توسط این دو گروه تدارک دیده شده، به قرار زیر است:

 • سه شنبه سوم دی ماه ورود شرکت کننده ها به محوطه و استقرار در کمپ جشنواره، سه شنبه عصر افتتاحیه جشنواره و آغاز کارگاه های آموزشی برنامه، امکان استفاده همزمان از پلانتاریوم و سایر تجهیزات موجود در جشنواره، نیمه شب سه شنبه آغاز برنامه های رصدی و آموزش صورفلکی موجود در اسمان شب. بامداد چهارشنبه آموزش عملی عکاسی از رویداد خورشید گرفتگی و انجام تست های لازم جهت عکاسی از خورشیدگرفتگی پنجم دی ماه
 • چهارشنبه چهارم دی ماه امکان حضور و خرید تورهای قشم گردی و جزیره هنگام از کانتر آژانس موجود در محوطه کمپ جشنواره، چهارشنبه عصر آغاز کارگاه های اموزش عکاسی از خورشید گرفتگی و کارگاه ویژه بررسی وضعیت خورشید گرفتگی بامداد پنجشنبه تست تجهیزات و اماده شدن منجم ها برای رصد خورشید گرفتگی. استراحت جهت بیدار شدن شرکت کننده ها پیش از طلوع آفتاب.
 • بامداد پنجشنبه و همزمان با طلوع خورشید آغاز رصد و عکاسی ازخورشید گرفتگی توسط شرکت کنندگان در بهترین منطقه امکان رصد خورشیدگرفتگی در کشور با بیشترین میزان درصد گرفت. پس از پایان خورشید گرفتگی استراحت شرکت کنندگان. عصر پنجشنبه امکان حضور شرکت کنندگان در کارگاه های آموزشی جشنواره و سایر برنامه های جنبی.
 • جمعه صبح پس از صرف صبحانه خروج شرکت کنندگان از محوطه کمپ.
 • امکانات موجود در محوطه کمپ جشنواره : آب، برق، سرویس بهداشتی، رستوران، سوپرمارکت، غرفه فروش محصولات نجومی و رصدی و ملزومات مورد نیاز برای رصد خورشید گرفتگی، بیمه حوادث و حضور نیروهای هلال احمر و تامین کنندگان امنیت جشنواره بصورت تمام وقت در محوطه کمپ
 • وعده های غذایی : صبحانه، میان وعده و دو وعده اختیاری شام یا نهار توسط برگزارکنندگان جشنواره تامین شده است و تهیه سایر وعده های غذایی به عهده شرکت گنندگان است.
 • هزینه شرکت در جشنواره : ۳۲۰ هزار تومان

 

برای اطلاعات بیشتر و شرکت در این برنامه با شماره های موجود بر روی پوستر تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس