معرفی Canon EOS RA

 

کانن از تازه ترین دوربین بدون آینه خود با نام EOS Ra رونمایی کرد. اما این دوربین یک تفاوت اساسی با دیگر ساخته های این شرکت دارد.

این دوربین یک دوربین مادیفای شده برای عکاسی از آسمان شب است. قبلا و در مقاله ی Astromodification در مورد دوربین های مادیفای مفصلا توضیح داده شده اما در همین حد بگوییم که دوربین های مرسوم ساخت شرکت های مختلفی نظیر کنون، نیکون و سونی بخش زیادی از مادون سرخ را بلاک میکنند و این در حالی است که این بخش از طیف مورد نیاز عکاسان آسمان شبی است که به دنبال ثبت سحابی های نشری آسمان شب هستند و دوربین های مرسوم بازار حتی پرچم داران این صنعت مثل Canon 5D mark4  و Nikon D850 نیز بیش از ۳۰ درصد این طیف را از خود عبور نمیدهند.

دقیقا همینجاست که دوربین های مادیفای به درد میخورند.

 

در دوربین های مادیفای با حذف فیلتر IR cut  و اضافه کردن فیلتری که علاوه بر طیف های قبلی بیش از ۹۰ درصد از هیدروژن آلفا را نیز عبور میدهد میتوان سحابی های نشری آسمان را بهتر ثبت کرد.

یکی از راه های مادیفای کردن دوربین های دیجیتال آن است که با سپردن دوربین خود به شخصی که صلاحیت این کار را دارد، فیلتر IR cut حذف و نهایتا جایگزین شود اما این روش مشکلاتی دارد که در مقاله ی Astromodification به طور کامل به آن پرداخته شده است.

کانن EOS Ra اولین دوربین فول فریم و بدون آینه کانن است که مشخصا برای عکاسی از آسمان شب ساخته شده و همزمان سومین دوربین فول فریم و بدون آینه این شرکت نیز به شمار می رود.

کانن EOS Ra یک سنسور CMOS با رزولوشن ۳۰.۳ مگاپیکسلی دارد.

از طرف دیگر، عکاسی از آسمان نیازمند فوکوس دستی است و به همین خاطر کانن قابلیت بزرگنمایی ۳۰ برابری دیجیتال را برای نمایشگر این دوربین در نظر گرفته است. امکان بزرگنمایی ۳۰ برابری هم از طریق منظره یاب الکترونیک و هم نمایشگر   LCD دستگاه میسر است.

به غیر از فیلتر حذف کننده مادون قرمز و امکان بزرگنمایی ۳۰ برابری مابقی امکانات کانن EOS Ra مانند نسخه اولیه آن است که از آن جمله می توان به فیلمبرداری 4K  با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه، تایم لپس و Dual pixel Focus اشاره کرد.

کانن EOS Ra درست مانند سایر دوربین های RF امکان استفاده از لنزهای EF و EF-S را با استفاده از آداپتور گیره داراست. از پاییز سال گذشته که سیستم دوربین بدون آینه و فول فریم EOS R  معرفی شد، کانن مدل های مختلفی از آن را به همراه طیف متنوعی از لنزهای RF و لوازم جانبی مختلف دیگر عرضه کرد تا به نیاز عکاسان با سطوح مهارتی مختلف پاسخ بدهد.

کانن EOS Ra به خاطر برخورداری هیدروژن آلفا با افزایش قیمت قابل توجه نسبت به نسخه اولیه اش روبروست و با قیمت ۲۵۰۰ دلار از اواسط دی ماه قابل خرید خواهد بود.

قبل از معرفی این دوربین به عنوان اولین دوربین فول فریم mirrorless که برای عکاسی آسمان شب طراحی شده شرکت نیکون اولین دوربین فول فریم نجومی را با نام Nikon D810A روانه ی بازار کرده بود.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس