پرسش و پاسخ های عکاسی آسمان شب

  • در این مقاله سعی میکنم بیشترین سوالاتی که در ایمیل ها و در فضاهای دیگری نظیر اینستاگرام و همچنین کارگاه های مختلف از من پرسیده شده است را به همراه پاسخ کامل منتشر کنم و البته ذکر این نکته لازم است که این مقاله به مرور زمان تکمیل خواهدشد تا سوالات جدیدتر و چالش دوستان به مرور به این مقاله اضافه شده و باعث تکمیل هر چه بیشتر این مقاله شود.
  • اگر سوال یا ایرادی در عکاسی منظره ی شب دارید در پایین همین مقاله کامنت بگذارید تا در همین مقاله به آن پاسخ داده شود.
  • چه جوری اطرافیان رو قانع کنیم که عکاسی نمای باز نجومی فتوشاپ نیست و واقعیه؟؟

معمولا آگاهی نسبت به عکاسی آسمان شب پایین تر از بقیه ی ژانرهای عکاسی هست و دلیلش هم اینه که در زندگی شهری این روزها کمتر فرصت داشتیم زیر آسمان تاریک باشیم و از طرف دیگر هم دوربین جزییات بیشتری نسبت به چشم انسان ثبت میکند. بنابراین اول از هر چیزی باید بیننده رو نسبت به چیزی که داره میبینه آگاه کنیم تا کم کم قبول کنه این موضوع رو.

البته این روزها کم نیستند عکس هایی که به روش های مختلف ترکیب میشوند و در واقع پا رو کمی فراتر از عکاسی مستند میذارن که باز هم باید بیننده رو نسبت به این موضوع آگاه کنند.

  • چجوری میشه ستاره ی قطبی رو پیدا کرد؟

برای پیدا کردن ستاره قطبی بهترین راه که خودتون هم ازش لذت ببرید آن است که آسمان شب را بشناسید و راه یادگیری آسمان شب هم تنها تمرین است که میتوانید در تورهای نجومی این مهارت رو یاد بگیرید.

اما راه دوم استفاده از اپلیکیشن های موبایلی مثل Stellarium  و یا Google Sky Mapهست که به راحتی در اپ استورها در دسترس هستند.

  • یکم در مورد ادیت کارهات توضیح میدی؟ پلاگین چی داری؟

قبل از ادیت٬‌من سعی میکنم در لحظه ی ثبت عکس٬ بیشترین جزییات ممکن رو ثبت کنم و تا حد ممکن ادیت کمتری داشته باشم. اینجوری حس بهتری نسبت به نتیجه ی نهایی دارم.

در مورد ادیت هم فقط از نرم افزارهایی مثل فتوشاپ و Adobe Camera Rawاستفاده  میکنم.

  • چه طور وقتی میریم رصد یه جای جدید سوژه ی مناسبی رو برای عکاسی پیدا کنیم؟ من همیشه سردرگمم که الان از چی عکاسی کنم با این که با تکنیک ها آشنا هستم.

معمولا جاهایی که برای رصد انتخاب میکنیم٬‌جاهایی هستند که دسترسی با وسیله ی نقلیه وجود داشته باشه چرا که جابجایی وسایلی مثل تلسکوپ بدون وسیله ی نقلیه سخت خواهد بود. و از آنجا که مکان های با دسترسی بالا برای رصد انتخاب میشود٬ معمولا طبیعت بکر و  دور از دسترسی نیست.

از طرفی برای عکاسی منظره ی شب به دنبال مکان هایی هستیم که طبیعت بکر و معمولا با دسترسی سخت تری خواهد بود.

پیشنهاد من برای کسانی که میخواهند عکاسی آسمان شب در ژانر منظره را خیلی جدی پیگیر باشند٬ این است که مکان های تا حدودی بکرتر را انتخاب کنند تا بتوانند تصاویر خاص تری از طبیعت و تاریخ ثبت کنند. بنابراین این موضوع طبیعی است که وقتی با گروه های رصدی سفر میکنید سوژه های کمتری برای عکاسی پیش رویتان است.

من به شخصه٬ به ثبت ابزارهای گروه های رصدی و جنب و جوش آنها در زیر آسمان شب علاقه دارم و سعی میکنم بچه های رصد گر رو زیر آسمان شب ثبت کنم.

  • روش ادیت یک عکس با نوردهی مختلف برای foreground  و Background رو توضیح بدید لطفا

از آنجایی که آسمان شب بخشی از طبیعت اطراف ماست٬ من سعی در ثبت آن به مستندترین حالت ممکن دارم چرا که معتقدم طبیعت را همان گونه که هست باید ثبت کنم.

روش های ثبت عکس های ترکیبی همواره پا را مقداری فراتر از عکس های مستند میگذارد بنابراین این روش های روش های مورد علاقه ی من نیست هر چند که خیلی از عکاسان در سراسر دنیا از این روشها برای ثبت عکس هایشان بهره میبرند.

ما معمولا چارچوب هایی را برای عکاسی مستند از آسمان شب برای خود قایل هستیم که سعی میکنیم تا جای ممکن پا را فراتر از آن چارچوب ها نگذاشته و تا جای ممکن سعی در تقویت روش های ثبت عکس داشته باشیم به جای آنکه بخواهیم عکس ها را در مرحله ی پردازش تقویت کنیم.

برای مثال به جای استفاده از روش هایی که سعی در افزایش جزییات راه شیری به روش نرم افزاری دارند٬‌میتوانید از موتورهای ردیاب برای افزایش جزییات راه شیری استفاده کنید.

این موتورهای ردیاب که قبلا نیز مفصلا در مورد آنها صحبت شده است٬ با دو برابر کردن میزان نوردهی در عکس های منظره ی شب ٬ امکان افزایش جزییات فوق العاده ای را در پی خواهند داشت.

  • آیا فرمول ریاضی و روشی برای به دست آوردن میزان مجاز نوردهی در عکس های منظره ی شب وجود دارد؟

بله

قبلا در مقاله ای مفصلا به این مورد پرداخته شده است.

مقاله ی تنظیمات مناسب عکس های آسمان شب را اینجا مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس