بررسی ادعای کوچکترین دوربین نجومی دنیا

شرکتی با نام TinyMos ادعا میکند که دوربینی را ساخته که کوچکترین دوربین نجومی دنیاست.

 

در ادامه به معرفی این دوربین میپردازیم.

متن زیر عینا بازنویسی متن منتشر شده برای این دوربین است و تایید یا تکذیب نمیشود.

دوربین NANO1محصولی از شرکت TinyMOS، با ابعادی سه برابر کوچکتر از دوربین نسل قبلی‌اش، عنوان کوچک‌ترین دوربین نجومی جهان را از آن خود می‌کند.

دوربین بعدی شرکت TinyMOSموسوم به NANO1، کوچک‌ترین دوربین نجومی جهان خواهد شد. TinyMOSقصد دارد در حوزه‌ی عکاسی نجومی، تبدیل به شرکتی همچون گوپرو (GoPro)شود و معرفی دوربین جدید، این شرکت را یک گام به این هدف نزدیک‌تر می‌کند.

دوربین NANO1، تاج پادشاهی کوچک‌ترین دوربین ستاره‌شناسی جهان را بر سر خواهد گذاشت و در حوزه‌ی اخترشناسی به‌عنوان کوچک‌ترین دوربین جهان شناخته می‌شود.

شرکت TinyMOSدر سال ۲۰۱۵ میلادی، اولین دوربین خود موسوم به TINY1را به‌صورت رسمی معرفی کرد. در آن زمان TINY1به‌عنوان دوربینی در ابعاد کوچک شناخته می‌شد. جالب است بدانید نسخه‌ی جدیدNANO1مخصوص عکاسی نجومی از نسخه‌ی سال ۲۰۱۵ سه برابر کوچکتر خواهد بود و وزنی کمتر از ۱۰۰ گرم (‌۳.۵ اونس)‌ خواهد داشت. ابعاد کوچک دوربین و وزن سبک آن باعث می‌شود که محصول جدید TinyMOS، به‌عنوان دوربینی مناسب برای کوهنوردی و بیابان‌گردی مورد استفاده قرار گیرد. دوربین جدید نسبت به نسخه‌ی معرفی‌شده در سال ۲۰۱۵، علاوه‌بر اینکه از ابعادی در حدود سه برابر کوچکتر بهره می‌برد،‌ از قدرت بیشتری هم برخوردار خواهد بود. TinyMOSادعا می‌کند که NANO1در حدود سه برابر قدرتمند‌تر از TINY1است. دوربین جدید از سنسور BSIیا سنسور BACK SIDE-ILLUMINATEDسونی بهره می‌برد که قابلیت جذب نور بیشتری از کل نور تابیده‌شده به سطح سنسور را دارد. سنسور BSI‌سونی به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند عکس‌های ۱۲ مگاپیکسلی و ویدئوهای ۴Kتهیه کنند.

در قسمت جلویی دوربینNANO1امکان نصب لنز مانت قابل تعویض دوگانه وجود دارد که می‌تواند از دو هر لنز مانت M12و مانت Cپشتیبانی کند. کاربران دوربین نجومی NANO1برای کنترل، دانلود و اشتراک‌گذاری عکس‌ها می‌توانند از اپلیکیشن‌های اندروید و iOSاستفاده کنند. کاربران می‌توانند برای ثابت نگه داشتن دوربین نجومی و کوچک NANO1روی سطوح مختلف، از لوازم جانبی همچون پایه‌ی نگهدارنده استفاده کنند. یکی از لوازم جانبی مورد استفاده در دوربین جدید، امکان نصب آن روی سه‌پایه‌ با ریل‌های قابل تنظیم Arca Swissاست که برای نصب دوربین روی سیستم‌های بزرگ‌تر کاربرد دارد.

بررسی یک ادعا:

از مشخصات این دوربین هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است اما در اینجا نگاهی به مشخصات نسل اول این دوربین که در سال ۲۰۱۵ ارایه شده بود خواهیم داشت.

نسل اول این دوربین به نام Tiny1سنسوری با سایز یک سوم اینچ داشته و سایز پیکسل های آن ۲ میکرون بوده است. تا همینجا مشاهده میکنیم که سایز پیکسل های این دوربین آنقدر کوچک است که این دوربین را حتی در رده ی متوسط های بازار برای عکاسی نجومی قرار نمیدهد برای مقایسه کافی است بدانید سنسور دوربین کنون ۶دی سایز ۶ میکرونی دارد و بنابراین توان جمع آوری نور به مراتب بیشتری از این دوربین داراست.

سنسور نسل اول سنسوری ۴ مگاپیکسلی با ابعاد تصویر ۲۶۸۸ در ۱۵۲۰ پیکسل است.

در ادامه تصاویری که با دوربین نسل اول این شرکت ثبت شده است را مشاهده میکنید.

نکته ای که در نگاه اول به این تصاویر جلب توجه میکند٬ وجود خطاهای شدید اپتیکی مانند خطای کما در تصویر است که این دوربین را در جایگاهی بسیار پایین برای عکاسان نجومی قرار میدهد.

این که در نسل جدید چه مقدار پیشرفت در سنسور و توانایی های این دوربین حاصل شده باشد موضوعی است که نیاز به صبر بیشتر دارد اما با توجه به سایز دوربین و سایز سنسور میتوان حدس زد که نسل دوم هم توانایی رقابت با دوربین های معمول DSLR  را ندارد.

 

عکس زیر که توسط نسل اول این دوربین ثبت شده است نشان از وجود توان تفکیک بسیار پایین این دوربین دارد.

از لینک زیر میتوانید به سایت این شرکت سر بزنید و مشخصات بیشتری از این دوربین ها ببینید.

https://www.tinymos.com

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس