چالش های سفر عکاسی نجومی

دوربین٬ سه پایه ٬‌مموری کارت٬ ریموت کنترلر و تعدادی از لوازم مورد نیاز کمپینگ اعم از چادر٬ غذا و آب و …. را برداشتیم و راهی سفری برای ثبت آسمان شبیم.

اما آیا همه ی موضوع همین است؟ 

به همراه داشتن دوربین و لنز و تجهیزات عکاسی بخشی از نیازهای ما در سفرهایی است که به قصد عکاسی از‌ آسمان شب میرویم.

در اینجا میخواهیم چالش های یک سفر عکاسی نجومی را بررسی کنیم و بخشی از چالش هایی که در یک سفر عکاسی نجومی با آن روبرو هستیم را در اینجا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱انتخاب تجهیزات عکاسی

قبلا در مورد تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی آسمان شب صحبت شده است اما در اینجا خلاصه ای از آنچه قبلا گفته شده است را خواهم گفت. 

بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی که دوربین های دیجیتال به صورت جدی تر وارد عرصه ی عکاسی شدند٬ به سرعت در دنیای عکاسی آسمان شب جای خود را پیدا کردند. با هر دوربین دیجیتالی که امروزه در اختیار ماست میتوان عکسی از آسمان شب گرفت که حداقل یک سوژه ی نجومی در آن باشد اما اینکه سوژه های نجومی را با چه جزییاتی ثبت کنیم موضوعی است که تفاوت اصلی دوربین های دیجیتال را توجیه میکند.

تصویری که یک دوربین موبایل از مرکز راه شیری ثبت میکند به هیچ عنوان قابل مقایسه با تصویر ثبت شده از مرکز راه شیری توسط یک دوربین فول فریم نیست. این تفاوت ها در نویز تصویر و گستره ی دینامیکی به وضوح قابل مشاهده است.

بنابراین بهترین انتخاب برای دوربین های مناسب عکاسی از آسمان شب اول از همه دوربین های DSLR فول فریم است و بعد از آن ها میتوان دوربین های کراپ سنسور را استفاده کرد.

دوربین های Nikon D850, Nikon D810, Nikon D810A, Nikon D610, Canon 5D mark 4, Canon 5D mark3, Canon 6D mark2, Canon 6D در بین دوربین های فول فریم و دوربین های Nikon D7500, Nikon D7200, Nikon D5500 ,Canon 80D نمونه هایی از دوربین های کراپ سنسور مناسب برای عکاسی آسمان شب هستند.

دوربین هایی که توسط کارخانه ها و یا شرکت های کوچک برای عکاسی آسمان شب مادیفای شده اند گزینه های به مراتب بهتری نسبت به دوربین های غیر مادیفای هستند چرا که در آن ها بخشی از طول موج که سحابی های نشری در آن در حال تابش اند را از دست نمیدهید.

برای سفرهایی که فاصله ی زیادی تا وسیله ی نقلیه ندارید میتوانید تمامی لنزهایی که دارید را همراه خود ببرید اما اگر به سفری میروید که پیمایش چندین کیلومتری خواهید داشت ترجیحا لنزهایی را همراه خود ببرید که بیشتر به دردتان میخورند. برای مثال لنزهای وایدزوم با دیافراگم باز گزینه های خوبی هستند که علاوه بر در اختیار قرار دادن یک بازه از فاصله ی کانونی٬ دیافراگم های بازی را در اختیار شما میگزارند. 

با انتخاب چنین لنزهایی علاوه بر اینکه میتوانید سبک سفر کنید٬ میتوانید با یک لنز شب تا صبح را عکاسی کنید.

برای مثال لنزهای Tamron SP 15-30 f2.8, Canon 16-35 Type3, Nikon 14-24 f2.8 جز لنزهای واید زوم با دیافراگم های ۲.۸ هستند که برای عکاسی از آسمان شب مناسب اند.

انتخاب سه پایه ی متناسب سفر هم دقیقا تابع همان موضوعی است که در پاراگراف قبل توضیح داده شد. انتخاب سه پایه ی سبک برای سفرهایی که نیاز به طی مسیرهای طولانی است بهترین انتخاب است چرا که با انتخاب سه پایه ی سنگین علاوه بر سخت کردن شرایط سفر برای خودتان٬‌در طولانی مدت به ستون فقرات خود آسیب میرسانید.

سه پایه های شرکت های Manfrotto, Benro و شرکت Sirui سه پایه هایی هستند که. علاوه بر مدل های متنوعی که در ایران یافت میشوند٬‌سبک و کارآمد نیز هستند. سه پایه ای با وزن ۱.۵ کیلوگرم بهترین سه پایه ای است که میتوانید انتخاب کنید چرا که نه آنقدر سبک است که باد و شرایط محیطی بر روی آن تاثیر بگذارد و نه آنقدر سنگین است که حمل و نقل دشواری داشته باشد.

بهترین انتخاب کیف دوربین در سفرهایی که نیاز به پیمایش دارند کیف هایی شبیه شکل زیر است. چرا که در این سفرها شما علاوه بر کیف دوربین ٬ کوله پشتی تجهیزات کمپینگ و غذا و … را نیز به همراه خواهید داشت٬ بنابراین انتخاب کیف های دوربینی که به صورت آویز هستند هم در سرعت عکاسی شما تاثیر گذارند و هم دست و پا گیر نیستند.

۲انتخاب پوشاک مناسب 

در مقاله ای که در مورد پوشاک مناسب نوشتم کامل و مفصل در مورد پوشاک صحبت شد اما اینجا اگر بخواهم لیستی از لباس های معمول طبیعت گردی که در عین حال سبک نیز باشند٬ نام ببرم٬ به قرار زیر خواهد بود.

الف) لایه ی اول یا Base Layer

ب) پلار 

ج) کاپشن پر 

د) دستکش – کلاه و اسکارف که این سه مورد حجم و وزن کمی دارند اما گرمای بدن را به خوبی حفظ میکنند.

و) کفش مناسب و جوراب گرم

ر) چادر

۳- غذا و آب

انتخاب غذا بستگی به سلیقه ی شما در غذا دارد. اگر به دنبال غذاهای ارزان قیمت هستید٬‌نودل از بهترین انتخاب های ممکن در شب های عکاسی است چرا که سریع آماده میشود و برای آماده کردنش تنها به آب نیاز دارید. 

استفاده از مواد قندی مثل شکلات در طول شب تا صبح عکاسی کمک زیادی به حفظ قند خون شما میکند. 

چای و نسکافه از نوشیدنی های مورد علاقه ی من در طول شب های عکاسی به خصوص در هوای سرد است. 

انتخاب غذاهای پر چرب برای شما که قصد عکاسی تا صبح را دارید گزینه ی مناسبی نیست. 

۴- انتخاب همسفرها

شاید یکی از مهم ترین بخش های هر سفر٬ همسفرهای آن سفر باشند. چرا که اگر همسفرهای خوبی نداشته باشید٬ نه تنها از سفر لذت نمیبرید٬ بلکه در فرآیند عکاسی شما میتوانند اختلال جدی ایجاد کنند. 

ترجیحا با دوستان خودتان که دغدغه ی مشترک عکاسی از آسمان شب دارند سفر کنید تا بتوانید شب تا صبح را در کنار هم به بهترین شکل سپری کنید.

بهترین و ایده آل ترین تعداد همسفر در سفرهایی که به قصد عکاسی از آسمان شب میروید ۳ نفر است. چرا که میتوانید با یک ماشین و ۴ نفر سرنشین سفر کنید و در طول شب تا صبح به صورت دو گروه ۲ نفره برای عکاسی اقدام کنید.

گروه های ۲ نفره برای عکاسی منطقی ترین انتخاب است چرا که اول از هر چیز امنیت خودتان را افزایش میدهید و از طرف دیگر تا صبح با دوستتان گپ و گفت دارید و حوصلتان سر نمیرود.

در گروه های شلوغ بیشتر انرژي شما برای مجاب کردن دیگر افراد به خاموش کردن چراغ هایشان٬ رعایت سکوت به قصد لذت بردن از طبیعت شب و … تلف میشود و نه تنها عکس خوبی نمیگیرید بلکه لذت هم نمیبرید.

۵- انتخاب مقصد و آسمان تاریک

انتخاب مقصد به هدف شما از عکاسی بستگی مستقیم دارد. 

اگر به هدف تمرین برای عکاسی سفر میکنید٬ نیازی به صرف هزینه های بالا برای سفرهای دور و دراز نیست بلکه میتوانید به نزدیک ترین فاصله از محل زندگی خودتان بروید و عکاسی از آسمان شب را تمرین کنید. 

اما اگر هدفتان از عکاسی٬ به تصویر کشیدن بخشی از تاریخ یا طبیعت ایران در شب است٬ بهتر از برای آن برنامه ریزی کنید و فاکتورهایی مثل فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید.

الف) آیا منطقه ی هدف شما از بابت منظره ای که شما انتظار دارید مناسب است؟ 

ب) برای مثال آیا پروژکتور یا چراغ مزاحمی در اطراف آن منظره است یا نه؟؟  (میتوانید از افراد محلی یا دوستانتان که در آن منطقه ساکن هستند کمک بگیرید)

ج) آیا آلودگی نوری اجازه ی عکاسی را به شما میدهد یا نه؟  (میتوانید از سایت https://www.lightpollutionmap.info نقشه ی آلودگی نوری سراسر جهان را بیابید)

د) آیا منطقه ی مورد نظر شما از نظر امنیت مناسب است؟ (میتوانید به سفرنامه هایی که از آن منطقه نوشته شده یا دوستانتان که در آن منطقه ساکن هستند مراجعه کنید)

و)‌ برای سفر به مناطق مرطوب و گرم برای مثال سواحل جنوبی ایران زمان مناسب سفر را بیابید و بعد اقدام به سفر کنید چرا که در نیمه ی اول سال معمولا آنقدر رطوبت در این مناطق بالاست که امکان عکاسی در شب وجود ندارد 

ر) آيا آب و هوا برای سفر شما و عکاسی مناسب است؟ (آب و هوا را میتوانید از سایت های www.accuweather.com یا  https://www.wunderground.com یا https://www.weather-forecast.com چک کنید)

 

۶- زمان مناسب رسیدن به محل عکاسی 

همیشه سعی کنید به نحوی برنامه ریزی کنید ک قبل از تاریکی هوا به محل عکاسی و کمپ خود برسید تا بتوانید در نور روز محل کمپ و عکاسی خودتون رو مشخص کنید.

۷- امنیت

قطعا مهم ترین و اصلی ترین عامل در سفرها امنیت است. اگر امنیت جانی یا مالی نداشته باشید قطعا قدم نهادن در راه سفر بزرگترین اشتباه است.

برای اطلاع از امنیت مکانی که به عنوان لوکیشن عکاسی انتخاب کردید میتوانید از مردم محلی نزدیک ترین روستا پرس و جو کنید و از آنها در مورد شرایط ماندن در نزدیکی روستایشان سوال کنید.

حتما حتما سعی کنید پیش از تاریکی هوا به نزدیک ترین روستای محل کمپ برسید و با روستایی ها در مورد کاری که در شب پیش رو قرار است انجام دهید صحبت کنید و آنها را در جریان کار خود بگذارید و محل کمپ خودتان را به روستایی ها اطلاع دهید تا در صورت بروز اتفاق آنها در جریان باشند. 

باید به روستایی ها حق بدهید که در صورت مشاهده ی یک فرد با سه پایه و چراغ قوه و کاپشن٬ انتظار این که بدانند شما عکاس آسمان شب هستید را نداشته باشند و با شما مثل کسی که به هدف آسیب رساندن به آنها آمده باشد٬ برخورد کنند بنابراین وظیفه ی ماست که قبل از رفتن به محل کمپ ٬ اگر در نزدیکی یک روستا هستید٬ روستایی ها را از حضور خودتان آگاه کنید و با زبان کاملا ملایم هدفتان را به آنها شرح دهید و حتی آنها را برای خوردن شام و چای دعوت کنید تا بتوانید با خیال آسوده تری به عکاسی بپردازید.

1 دیدگاه

  • محمد رنجبران می 6, 2020 at 1:48 ب.ظ پاسخ

    سلام مطالب بسیار خوب و خواندنی بود.

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس