راهنمای خرید و اصول برپایی چادر

 

یکی از ملزومات کمپینگ در طبیعت چادر است.

چادر سرپناهی است که میتواند در شرایط باد و باران شدید از تجهیزات شما مراقبت کند.

خیلی از مواقع شما و تجهیزاتتان از ماشین فاصله گرفتید و تنها سرپناه شما در این شرایط چادر است.

اگر بد شانسی بیاورید و با هوای بارانی مواجه شوید٬‌بدون داشتن چادر٬ تجهیزات شما احتمال آسیب دیدگی زیادی دارد.

در زیر چند نمونه از چادر های متنوعی که امروزه در بازار ایران وجود دارد را میبینید٬ اما این سوال به وجود می آید که کدام یک با توجه به نوع کاربری عکاسان نجومی برای آنها مناسب است؟؟

 

چادرها در حالت کلی به چادر های یک پوش و چادرهای دو پوش تقسیم میشوند.

چادر های یک پوش مثل شکل زیر٬‌چادرهایی هستند که تنها از یک لایه تشکیل شده اند و اصلا برای مصارف کمپینگ در طبیعتی که هر لحظه ممکن است تغییر کند٬‌مناسب نیستند.

چادر های یک پوش در اثر باران و رطوبت شدید سریعا خیس شده و آب باران به راحتی به داخل چادر نفوذ میکند و میتواند باعث ایجاد دردسر برای شما و تجهیزاتتان شود اما در مقابل چادرهایی هستند که به چادرهای دوپوش معروف اند.

چادر های دو پوش از یک پوش داخلی و یک پوش خارجی تشکیل شده اند که پوش خارجی وظیفه ی حفاظت افراد داخل چادر را در برابر باد و باران ایفا میکند.

در چادر های دو پوش ٬‌و در مواجه با باران٬در حالی که پوش خارجی کاملا خیس است اما پوش داخلی چادر کاملا خشک میماند.

در شکل زیر چند نمونه از چادر های دوپوش که امروزه در بازار ایران موجود هستند را مشاهده میکنید.

 

شاسی و تیرک های چادر

دو عامل مهم در چادر ها وجود دارند که استحکام چادر در مقابل باد را تعیین میکنند.

یکی ارتفاع چادر و دیگری تعداد تیرک هایی که در چادر به کار رفته اند. چادرهایی که ارتفاع بالاتری داشته باشند٬ سریع تر در مقابل باد دچار مشکل میشوند. بنابراین باید به سمت استفاده از چادرهای با ارتفاع پایین برویم.

از طرفی چادرهایی که از یک تیرک استفاده میکنند استحکام پایین تری در مقابل چادرهای با دو تیرک دارند.

در شکل زیر چادر سمت چپ دارای یک تیرک اصلی و چند تیرک کمکی است و شکل سمت راست دارای دو تیرک است که استحکام بیشتری را رقم میزند.

یکی از ویژگی هایی که در چادرها نقش مهمی در راحتی مصرف کنندگان چادر دارد٬‌تعداد ورودی های چادر است. در بعضی از چادرهایی که حتی توسط شرکت های معروفی مثل ferrino تولید میشوند٬‌ تنها یک درب ورودی تعبیه شده است در حالی که چادر دو نفره است.

داشتن دو درب ورودی برای چادرها میتواند باعث آسایش بیشتر مصرف کننده ی چادر شود. برای مثال اگر در طول شب شما قصد بیدار شدن و عکاسی از آسمان را داشته باشید ٬‌در صورتی که چادر یک درب ورودی داشته باشد٬‌برای شخص دومی که در چادر در حال استراحت است مزاحمت به وجود می آورید اما در چادر های دو نفره٬ در صورتی که چادر از دو درب ورودی استفاده کند هر شخص میتواند بدون ایجاد مزاحمت برای نفر دوم از چادر خارج شده و به فعالیت های رصد و عکاسی خود بپردازد.

شکل سمت چپ چادری با یک درب ورودی و شکل سمت راست چادری با دو درب ورودی را نشان میدهد.

یکی از برندهای چادری که امروزه در بازار ایران یافت میشود٬ برند HUSKY است.

در بعضی مدل هایی که توسط این شرکت تولید میشود٬ تیرک ها بر روی پوش دوم نصب میشود. در حالی که در تمامی چادر های دو پوش ٬‌تیرک ها بر روی پوش اول نصب میشوند.

درست است که در این نمونه از چادرها نوآوری ای نسبت به دیگر چادر های بازار وجود دارد اما مشکل این چادر ها آنجاست که امکان استفاده از آن ها در تابستان و هواهای نسبتا گرم تر وجود ندارد. این در حالی است که چادرهای دو پوش مرسوم را میتوان بدون استفاده از پوش دوم و به عنوان یک چادر تابستانی مورد استفاده قرار داد.

شکل زیر مدل Fighter چادر هاسکی است که تیرک های نگه دارنده ی چادر بر روی پوش دوم چادر قرار گرفته اند.

نکته : باید به این نکته توجه کنید که وظیفه ی اصلی چادر محافظت از شما در برابر باران و باد است و وظیفه ی گرم نگه داشتن شما در آب و هوای سرد بر عهده ی چادر نیست بلکه بر عهده ی کیسه خواب و لباس گرمی است که پوشیده اید.

چادر مناسب عکاسان نجومی:

چادری که برای عکاسان نجومی و بیشتر کسانی که در طبیعت کمپ میکنند مناسب است بهتر است دارای شرایط زیر باشد:

 • چادر دو پوش باشد
 • تیرک های چادر بر روی پوش اول قرار گیرد تا امکان استفاده از چادر در تابستان نیز فراهم باشد.
 • سبک و کم حجم باشد تا در صورت نیاز به حمل چادر٬‌شما را خسته نکند.
 • دارای دو درب ورودی باشد تا مزاحمتی برای استراحت هم چادری شما در شب عکاسی نداشته باشد.
 • جای مناسبی برای قرار دادن کیف دوربین عکاسی در داخل چادر داشته باشد

نمونه ای از چادرهای یک نفره با حجم و وزن بسیار کم نیز در بازار ایران یافت میشود. این نوع چادرها از بابت وزن و حجم خیلی کمی که دارند وسوسه بر انگیزند اما این نوع چادرها بیشتر نقش سرپناه دارند تا چادری که بتوان در آن احساس راحتی کرد اما اگر اولویت اساسی شما انتخاب چادری بسیار سبک است٬‌این نمونه از چادرها میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نکته : با توجه به نکاتی که گفته شد من چادر برند ferrino و مدل Gobi   را خریداری کردم که در اندازه های ۲ و ۳ نفره در بازار ایران در درسترس است(شکل زیر).

تا اینجا نکات کلی خرید چادر که تجربه ی شخصی من بود گفته شد. در ادامه متنی از سایت طبیعت و توریسم ایران آورده شده که مطالعه ی آن به برپایی هرچه بهتر کمپ کمک میکند.

اصول برپایی چادر:

 • مهمترین عواملی که باید رعایت شود به این ترتیب هستند: زیر چادر باید از هرگونه سنگ و بوته پاک باشد. زمین های نرم خاکی و ماسه ای بهترین نوع انتخاب هستند زیرا نرمی ان استراحت مطلوبی را به دنبال دارد و همچنین کف چادر صدمه نخواهد دید.
 • زمین رطوبت نداشته باشد.
 • مکان مورد نظر حتی الامکان در پناه باشد تا در مواقع باد و توفان کمترین فشار به چادر وارد شود.
 • محل انتخابی باید دور از محل ریزش بهمن، سنگ، سیل، و در کنار دریا بالاتر از خطر مد و دور از برخورد امواج دریا با چادر در نظر گرفته شود یک چادر زمانی قابل استفاده است که دو اصل انتخاب محل مناسب و برپایی صحیح آن کاملاً رعایت شود. در غیر این صورت از میزان کارآیی و راحتی و آرامش در چادر کاسته می شود.وبژگی های محلی که می توان در آن چادر را برقرار کرد بسیار متعدد است
 • محل چادر باید زمینی هموار و بدون شیب باشد و در صورت اجبار باید تا آنجا که می شود زمین را هموار کرد.
 • محل چادر باید دور از کناره راه ها و در بالای آنها قرار داشته باشد تا افراد و وسایل نقلیه با آن برخورد نکنند و همچنین در اثر عبور و تردد در معرض ریزش سنگ قرار نگیرد.
 • چادرهای جدید اکثراً دارای کف یک تکه هستند که در اطراف آن حلقه یا بندهایی برای محکم کردن کفه به زمین (بند مهار چادر) تعبیه شده است.برای نصب ابتدا باید چادر را قبل از زدن تیرک ها، به زمین محکم کرد به طوری که کف چادر هیچ گونه چروکی نداشته باشد و به حالتی صاف و کشیده قرار گیرد. سپس تیرک ها را در جای مخصوص خود قرار دهید و بندهای مهار آن را با میخ های مخصوص چادر به زمین متصل کنید. بدنه و سقف چادر بعد از برپایی صحیح باید کاملاً کشیده و صاف باشد چون در غیر این صورت علاوه بر کم شدن حجم داخلی آن، در مواقع بارندگی آب در بین چروک ها جمع می شود و به داخل نفوذ می کند و باد نیز با بدنه چادر در گودی ها تماس بیشتری پیدا می کند و در نتیجه موجب کنده شده آن می شود.
 • در موقع نصب چادر باید جهت وزش باد را در نظر گرفت:درِ چادر هیچ گاه نباید در مقابل باد قرار گیرد زیرا موجب می شود باد، برف و باران و خاک را به داخل چادر بریزد و آن را خیس و کثیف نماید.
 • از دیگر عوامل مؤثر در مقاومت چادر در برابر باد و توفان، صحیح زدن میخ های نگه دارنده است. میخ ها باید با زاویه های خلاف راستای کشش بندها در زمین جای داده شود به گونه ای که بیشترین فشار را تحمل نماید.
 • پس از نصب و برقراری چادر قرار دادن وسایل در گوشه های چادر به استحکام و شکل گیری بهتر آن کمک می کند.

 

تذکر۱ : از روشن کردن هرگونه وسیله گرمایی و روشنایی که دارای شعله است در چادر خودداری کنید. پوشش چادر قابل اشتعال است و ایجاد شعله در چادر می تواند خطرآفرین باشد. بهتر است طبخ غذا در خارج و دور از چادر انجام گیرد و برای روشنایی از چراغ های باطری دار استفاده شود. برای گرم شدن در چادر از پوشاک گرم و کیسه خواب یا کیسه آب گرم استفاده کنید.

 تذکر ۲: برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و گزنده و نفوذ سرما و باد و باران، درِ چادر فقط در زمان ورود و خروج باید باز شود.

تذکر ۳: ظرفیت هر چادر مشخص است. چادرها می توانند از یک نفره تا چند نفره طراحی شده باشند. استفاده بیش از ظرفیت موجب وارد آمدن خسارت به چادر می شود.

 

اصول برقراری کمپ در زمستان:

در شرایطی که هوا به سرعت عوض می شود و درجه حرارت هم نزدیک صفر و برف هم کم است ونیز در برنامه های کوتاه مدت و یا شرایطی که باید کمپ را سریع برپا کرد، مطمئناً چادر بهترین وسیله است. در وسط روز و زمانی که خورشید در پشت ابرها پنهان است، حرارت درون چادر می تواند 22تا 28درجه گرمتر از هوای بیرون باشد. تحت این شرایط می توان لباس و کیسه خواب خیس را خشک کرد. پناهگاه هایی که از برف درست می شوند، مثل غار برفی و ایگلو جهت برپا شدن به زمان بیشتر و مهارت و تلاش احتیاج دارند، اما از طرفی قوی تر، جادارتر و حتی در هوای خیلی سردهم گرم هستند.برپایی چادر در زمستان: محل برپایی چادر را به دور از نقاط خطرناکی مانند شکاف یخی، مسیر بهمن و یا نقاب ها انتخاب کنید. شکل وزش باد را در منطقه بررسی کنید اگر برف مانند سنگ سخت است و یا در سطح زمین شکل هایی از برف درست شده است، به معنی بادخیز بودن منطقه است.

اما اگرمنطقه حاوی برف پودری یا شل است به منزله آن است که منطقه از باد در امان است و یا برف های جمع شده توسط باد به آنجا آورده شده اند.یک منطقه گود در برف پودری، می تواند پناهگاه خوبی از دست باد باشد ولی شاید مجبور باشید که برف روی چادر را مرتباً پاک نمایید.محل انتخابی حتی المقدور مسطح باشد. منطقه ای که چادر روی آن قرار خواهد گرفت را کاملا برف کوبی کنید تا سطح منطقه بتواند وزن چادر و متعلقات را تحمل کند و بتوانید بندهای چادر را در برف بکوبید. صاف کردن و مسطح ساختن محوطه زیر چادر از لیزخوردن افراد در طول شب جلوگیری می کند و بدین وسیله از نقاط  برجسته و قلنبه سطح زمین خلاص می شوید. اهمیت این نکته زمانی است که تصمیم داشته باشید چند شبی را در آن محل بسر ببرید. چراکه برف زیر چادر بعد از شب اول مانند سنگ سفت می شود و هر برجستگی در سطح آن به صورت یخ زده در می آید. یک بیل با صفحه ای چهار گوش برای تسطیح محل چادر وسیله خوبی است. کوبیدن برف منطقه با «کفش های برف » باعث فشرده شدن سطح برف می شود. اسکی نیز وسیله خوبی برای صاف کردن است. اگر سطح زیر چادر کمی شیب دار است، طوری بخوابید که سر شما در بالای شیب باشد.

بعد از برپا کردن چادر، حفره ای به عمق 30سانتی متر در جلوی چادر ایجاد کنید. افراد می توانند هنگام بستن یا باز کردن گتر و در آوردن کفش های خود، راحت در چادر بنشینند و پاهای خود را در این گودال قرار دهند.وسایل پخت و پز و اجاق آشپزی را هم در آن طرف این گودال قرار دهید. در هوای توفانی این گودال محل خوبی برای برای محافظت چراغ از شر باد است و به کوهنوردان اجازه می دهد که هنگامی که در کیسه خواب خود هستند، کمی به جلو بخزند و آشپزی خود را انجام دهند. دالان رودی چادر را می توان روی این گودال برقرار کرد. اگر چادر در معرض باد است، دور آن دیوار هایی از برف ایجاد کنید. این دیوار( که باید بین 1 تا 2متر باشد) را در هر نقطه ای در پیرامون چادر می توانید درست کنید تا جلوی برخورد باد به چادر را بگیرد. هرچه قدر دیوار بلندتر باشد باید آن را دورتر از چادر درست کرد. مثلاً یک دیوار یک متری باید یک متر هم از چادر فاصله داشته باشد. این کار به این دلیل صورت می گیرد که باد در قسمت پناهگاه دیوار، برف زیادی را انبار خواهد کرد و این منطقه خیلی سریع پرخواهد شد. ساده ترین و سریع ترین راه برپا کردن دیوار، کندن بلوک های برفی با استفاده از اره برفی و یا قسمت نوک بیل و قرار دادن آنها روی هم هست.

در زمان توفان باید هر چند وقتی سقف چادر را از برف پاک کرد. در اغلب توفان ها مسئله مهم برفی که از آسمان می بارد نیست، بلکه برفی است که توسط باد آورده می شود. در قسمت پناهگاه دیوار و چادر، باد برف زیادی را جمع خواهد کرد.در چادری که حتی تا نیمه در برف فرورفته است، خطر خفگی وجود دارد، مخصوصا که درون آن پخت و پز هم در جریان باشد.علاوه بر این، جمع شدن برف زیاد روی چادر می تواند باعث شکسته شدن تیرک ها و یا فروریختن کل چادر بشود. بطور منظم سعی کنید که برف جمع شده روی دیوارهای چادر را بتکانید و با بیل برف هایی که در قسمت تماس پوش دوم با برف هستند را پاک کنید تا هوا بتواند بین پوش بیرونی و چادر در جریان باشد. دقت کنید که به هنگام برف روبی، با صفحه بیل خود چادر را پاره نکنید. وزن زیاد برف می تواند باعث پاره شدن پوش نایلونی چادر شود. در توفان های قوی و دراز مدت، چادر می تواند در برف جمع شده به دور آن گم شود. شاید هم مجبور شوید که چادر را از محل فعلی آن به روی سطح برف های جدید منتقل کنید.

انتقادات و پیشنهادات خودتون رو واسم کامنت بزارید.

امیر شاهچراغیان

 

12 دیدگاه ها

 • محسن تی اکتبر 17, 2017 at 9:13 ق.ظ پاسخ

  عالی. مرسی.

 • فرشید عاملی اکتبر 26, 2017 at 1:21 ب.ظ پاسخ

  درود بر شما که تجربیات ارزشمند خود را بدون هیچ چشم داشتی به اشتراک گذاشتید. شما رو مژده بدم که جنابعالی از مصادیق بارز. زکات العلم نشرها هستید
  سلامتی جنابعالی را از خداوند منان خواستارم

 • فروشگاه دسامبر 10, 2017 at 9:38 ب.ظ پاسخ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 • هادی حدادی نژاد دسامبر 29, 2017 at 8:56 ق.ظ پاسخ

  سپاس
  خیلی مفید

 • Sh. D. Adeh مارس 23, 2018 at 12:17 ق.ظ پاسخ

  آقای شاهچراغیان عزیز، واقعا لذت میبرم وقتی میبینم کسی در ایران با این امکانات محدود و اینهمه سختی انقدر به آسمان، بخصوص آسمان شب علاقه داره. بنده خودم هم به آسمان علاقه نامحدودی دارم، حتی کلی وسایل من‌الجمله تلسکوپ و دوربین عکاسی و دوربین مخصوص رصد آسمان شب تهیه کردم ولی متأسفانه هیچوقت آن جرات و حوصله را در خودم پیدا نکردم که به دنبال این لذت آسمانی بروم.

  • امیر شاهچراغیان مارس 25, 2018 at 10:16 ب.ظ پاسخ

   خیلی ممنونم و خوشحالم که مطالب واستون مفید بوده. ایشالا که فرصت لذت بردن از آسمان شب واستون فراهم بشه

 • عکاسی از کهکشان راه شیری ، بخش دوم جولای 4, 2018 at 8:37 ق.ظ پاسخ

  […] راهنمای خرید و اصول برپایی چادر […]

 • چالش های سفر عکاسی نجومی – Blog آگوست 7, 2018 at 7:00 ق.ظ پاسخ

  […] ر) چادر […]

 • 20 پیمنت ژانویه 23, 2020 at 10:14 ب.ظ پاسخ

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 • دانلود آهنگ محسن ابراهیم زاده فوریه 26, 2021 at 11:48 ق.ظ پاسخ

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من
  مشکل داشت.ممنون

 • epay724.com آوریل 4, 2021 at 5:06 ب.ظ پاسخ

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس