Astromodification

کارخانه های سازنده ی دوربین های دیجیتال دوربین های دیجیتال را به نحوی میسازند تا آن چیزی که چشم انسان از رنگ ها میبیند را ثبت کنند. چشم ما نیز محدودیت دید در طول موج های مختلف را دارد به طوری که چشم ما از کل طول موج الکترومغناطیس تنها بخش مریی آن را میبیند.
در شکل زیر کل طول موج الکترومغناطیس را مشاهده میکنید.

فیلتر قرار گرفته در مقابل سنسور دوربین های دیجیتال اندکی از طول موج های دیگری نظیر UV و IR را نیز عبور میدهد اما نه همه ی آنها را بلکه تنها حدود ۲۰ درصد. بنابراین فیلترهای متعددی بر روی سنسور دوربینی که شما خریداری میکنید قرار داده شده تا دوربین آن چه را چشم شما میبیند٬ ثبت کند.
اما این موضوع سبب شده تا در عکاسی نجومی بعضی از جزییات موجود در آسمان شب را از دست بدهیم. به طور خاص سحابی هایی که از هیدروژن ساخته شده اند و تابشی از هیدروژن یونیده شده (H-ALPHA) با طول موج 656.3 نانومتر دارند را نمیتوانیم به خوبی ثبت کنیم چرا که فیلتری تحت عنوان IR-CUT بر روی سنسور دوربین شما قرار گرفته تا مانع از عبور طول موج آلفای هیدروژن و رسیدن آن به سنسور شود.
در دوربین هایی که کاربر خریداری میکند کمتر از ۲۰ درصد این طول موج از فیلتر IR-CUT رد شده و بقیه ی این طیف توسط فیلتر بلاک میشود.
در شکل زیر طول موجی که توسط دوربین 600D کنون قبل از مادیفای شدن دوربین ثبت میشود را مشاهده میکنید.

در شکل زیر ترتیب قرارگیری فیلترها در مقابل سنسور دوربین های دیجیتال را مشاهده میکنید.

برای آنکه بتوان سحابی های نشری را بهتر ثبت کرد نیاز است که این فیلتر قرار گرفته بر روی سنسور را برداشته و به جای آن فیلتر آلفا هیدروژن قرار گیرد.

پس از قرارگیری این فیلتر در مقابل سنسور طیفی که دوربین قادر به ثبت آن میباشد به طیف زیر تغییر پیدا میکند(برای دوربین Canon 600D). همانطور که مشاهده میکنید طیف بیشتری از امواج الکترومغناطیس هم اکنون توسط دوربین مادیفای شده ی Canon 600D که برای نمونه آورده شده است٬ ثبت میشود.

بنابراین به فرآیند برداشتن فیلتر IR-CUT و گذاشتن فیلتر wide band ای تحت عنوان H-ALPHA که طول موج رسیده از سحابی های نشری را ثبت میکند٬ مادیفای کردن میگوییم. این کار باعث میشود تا دوربین شما جزییات مربوط به سحابی های نشری را بسیار بیشتر از قبل ثبت کند.
حال سوالی که در اینجا مطرح میشود آن است که پس از مادیفای شدن دوربین٬‌چه تفاوتی در عکس های ثبت شده در شب و روز ایجاد میشود؟؟
برای پاسخ به این سوال تعدادی از عکس های آسمان شب پیش و پس از مادیفای شدن را مرور میکنیم.
عکس سمت راست از ترکیب ۲ عکس هر کدام با ۶۰۰ ثانیه نوردهی در ایزوی ۴۰۰ به دست آمده است در حالی که عکس سمت چپ از ترکیب ۳ عکس هر کدام با ۶۰۰ ثانیه نوردهی در ایزوی ۶۴۰ به دست آمده است. و هر دو عکس با دوربین 40D کنون ثبت شده است. همانطور که مشاهده میکنید با اینکه تعداد عکس و حساسیت عکس سمت چپ بیشتر است٬‌اما جزییات کمتری نسبت به عکس سمت راست ثبت شده است. دوربین در عکس سمت راست مادیفای بوده است.

عکس زیر را من در قله ی گرگش (سایت رصدخانه ی ملی ایران) از چندین صورت فلکی زمستانی ثبت کرده ام. در این عکس صورت فلکی جبار (شکارچی) و سحابی مشهور حلقه ی بارنارد را مشاهده میکنید که تنها با استفاده از دوربین های مادیفای شده امکان ثبت دارد.

عکس زیر نمونه ای دیگر از خود صورت فلکی جبار٬ حلقه ی بارنارد و سحابی رزت است که در قله ی گرگش گرفتم.


اما در عکاسی روز عکس ها شدیدا تحت تاثیر این جراحی دوربین قرار میگیرند و عکس هایی که در روز خواهید گرفت به طور کامل قرمز رنگ خواهد شد.
این رو هم بگم که از بابت قرمز شدن عکسهایی که در روز ثبت میکنید هیچ نگران نباشید چون با صرف وقت بیشتری در مرحله ی پردازش٬‌میتوانید به رنگ های واقعی عکس دست پیدا کنید.
عکس زیر قبل و بعد از پردازش عکس روز که توسط دوربین خودم ثبت شده است را میبینید.

تذکر: از آنجایی که افرادی که این کار را انجام میدهند معمولا دسترسی به اتاق تمیز ندارند٬ پس از مادیفای شدن دوربین شما٬ لکه هایی بر روی سنسور به وجود می آیند که در واقع این لکه ها همان گرد و غبار موجود در هوا بوده اند که بر روی سنسور شما نشسته است. در شکل زیر نمونه ای از این لکه ها را میبیند .
این لکه ها در دیافراگم های بالاتر شدیدا خودشان را نشان میدهند.

.البته لازم به ذکر است که در عکاسی اعماق آسمان با ثبت فلت فریم این مشکل برطرف خواهدشد اما در عکاسی نمای باز نجومی و تایم لپس این موضوع آزار دهندست.

شرکت کنون و نیکون تا به امروز دوربین های Canon 60DA و Nikon D810A را به بازار عرضه کرده اند. مزیت این دوربین ها آن است که توسط خود کارخانه مادیفای شده اندو از این بابت استاندارد هستند. نیکون D810A اولین دوربین فول فریمی هست که توسط یک شرکت و به صورت مادیفای شده عرضه شده است اما قیمت ۳۷۰۰ دلاری آن باعث شده هر کسی سمت خرید و استفاده از آن نرود این در حالی است که دوربین Nikon D810 در نسخه ی معمولی قیمتی ۲۸۰۰ دلاری دارد.

شکل زیر دوربین Nikon D810A را نشان میدهد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که مراقب باشید دوربینتان را برای مادیفای شدن به دست افرادی بسپارید که دارای تخصص در شناخت و تعمیر تجهیزات هستند و به هیچ عنوان دوربینتان را به دست افراد غیر متخصص برای این کار نسپارید.

ایرادات٬ اشکالات٬ سوال و یا پیشنهاد خودتون رو کامنت بزارید تا بقیه هم بتونن از نظر و یا سوال شما بهره مند بشن.

8 دیدگاه ها

 • محسن جولای 31, 2017 at 10:21 ب.ظ پاسخ

  سلام جایی رو برام معرفی میکنین که معتبر باشه و مادیفای کته؟ و هزینش چقد میشه؟ و ایا اگه بخایم پس از مادیفای شدن مثلا از سحابی جبار عکس بگیزیم باید چه نوع مقری داسته باشیم؟ و چه اجرامی را میتونیم بدون تلسکوپ و با استفاده از دوربین مادیفایمون ثبت کنیم؟ ممنون از شما اطلاعاتتون عالیه

  • امیر شاهچراغیان آگوست 2, 2017 at 6:00 ب.ظ پاسخ

   خواهش میکنم.
   میتونید برای مادیفای کردن دوربینتون به موسسه ی آسمان شب در تهران مراجعه کنید.
   هزینه ی فیلتر اچ آلفا و هزینه ی تعویض فیلتر برای دوربین های فول فریم حدودا ۷۰۰ هزار تومن است و برای دوربین های کراپ سنسور در حدود ۵۰۰ هزار تومن هست.
   تمامی اجرامی که در طول موج آلفا هیدروژن تابش دارند رو میتونید عکاسی کنید مثل سحابی هاب بارنارد٬ مرداب و خیلی از سحابی های دیگر آسمان.
   مقر مورد نظر شما به نوع عکاسیتون بستگی داره٬ اگر عکاسی لنداسکیپ میکنید که از مقرهای سبکی مثل پولاری٬ ادونچر استفاده کنید. اما اگر هدفتان عکاسی اعماق آسمان هست که باید بسته به بودجتون به سراغ مقرهای تلسکوپی برید.

 • كميل آگوست 3, 2017 at 7:10 ق.ظ پاسخ

  با سلام
  خواستم در صورت امكان در مورد نقاط ضعف و قوت دوربين نيكون p900 در كانال مطلب بگذاريد.
  همچنين اگر عكسي گرفتيد با اين دوربين به اشتراك بگذاريد
  با تشكر

  • امیر شاهچراغیان آگوست 5, 2017 at 5:13 ب.ظ پاسخ

   این دوربین در رده ی دوربین های بریج قرار میگیره. تقریبا همه ی دوربین های بریج در یک رده قرار دارند و مطلب کوتاهی در مورد دوربین های بریج در مقاله ی دوربین های مورد نیاز عکاسی نجومی نوشتم که در آینده منتشرش میکنم.

 • مصطفی آگوست 13, 2017 at 10:39 ب.ظ پاسخ

  سلام ممنون بابت مقاله خوبی که در اختیارمون گذاشتید ،سوال من اینه که اگه دوربین رو مادیفای کنم و بعدا بخوام که دوربین رو بفروشم امکانش هست که مجددا دوربین رو به حالت قبل برگردونم یا نه؟

  • امیر شاهچراغیان آگوست 19, 2017 at 6:04 ب.ظ پاسخ

   سلام
   خواهش میکنم
   اگر فیلترIr -cut که روی دوربین شماست و برداشته میشود٬ سالم بماند امکان برگشت وجود دارد.
   البته این فیلتر در بیشتر اوقات در هنگام تعویضش شکسته میشه.

 • راهنمای خرید دوربین برای عکاسی نجومی – Blog ژانویه 6, 2018 at 11:36 ب.ظ پاسخ

  […] است که دوربین های کنون در بازار امروز ایران قابلیت مادیفای شدن دارند و راحت تر از مدل های مشابه نیکون مادیفای […]

 • چالش های سفر عکاسی نجومی – Blog ژوئن 12, 2018 at 10:47 ب.ظ پاسخ

  […] توسط کارخانه ها و یا شرکت های کوچک برای عکاسی آسمان شب مادیفای شده اند گزینه های به مراتب بهتری نسبت به دوربین های غیر […]

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس