لباس گرم مورد نیاز یک عکاس نجومی

در شب های عکاسی چه لباسی بپوشیم؟؟
اگر شما بهترین تجهیزات عکاسی اعم از بدنه٬ لنزها و فیلترها رو در اختیار داشته باشید و از بهترین سه پایه ی موجود استفاده کنید اما لباس مناسبی در شب های سرد عکاسی به تن نداشته باشید٬‌امکان ثبت هیچ عکسی را عملا نخواهید داشت و باید با کنار گذاشتن دوربینتان تا خود صبح برای دیدن دوباره ی آفتابی که اندکی گرمتان کند٬‌دعا کنید.
بنابراین یکی از اساسی ترین نیازهای عکاسی از آسمان شب لباس مناسبی است که در شب عکاسی به تن دارید.
در اینجا تجربیاتم در مورد خرید لباس های مناسب برای شب های عکاسی رو به اشتراک میزارم.
تقریبا در ۳ فصل بهار٬ تابستان و پاییز میتوانید از یک ست لباس استفاده کنید به همین دلیل لباس های مورد استقاده در این ۳ فصل را خلاصه وار همان لباس های ۳ فصل خطاب میکنم.

۱- Base Layer:
لایه ی اول یا همان Base Layer اولین لایه ای است که پوشیده میشود. این لایه مستقیما با پوست در ارتباط است بنابراین نباید زیر آن تیشرت و یا هر چیز دیگری بپوشید.
این پوشاک شامل پیراهن، شلوار، دستکش، کلاه و حتی جوراب می شود. پوشاک این گروه در تماس مستقیم با بدن و پوست بوده و وظیفه انتقال رطوبت بدن ناشی از تعرق از پوست به بیرون لباس (و لایه های بعدی) را بر عهده دارد تا بدن ما تا جای ممکن خشک بماند. در مدل های فنی و گران قیمت تر خاصیت ضد باکتری و میکروبی نیز به این لباس ها اضافه شده تا از بروز بیماری ها به خصوص بیماری های پوستی جلوگیری کند.
پیراهن و شلوار لایه اول در دو مدل زمستانی و تابستانی تولید می شوند. در نوع تابستانی که فوق العاده سبک است خاصیت گرمایی در نظر گرفته نشده بلکه تبادل هوا بیرون و داخل لباس نیز در نظر گرفته شده تا بدن خنک بماند و در یک فعالیت گرم تابستانی فرد گرما زده نشود. پیراهن و شلوار لایه اول زمستانی از نوع پشم مصنوعی بوده که بدن را در حین فعالیت گرم نگه می دارند و تا حدودی در مقابل نفوذ باد نیز مقاوم هستند و سنگین تر نیز می باشند.

معمولا کارخانه های تولید کننده در توضیحات این لباس ها نوع لایه اول را به لحاظ تابستانی بودن یا زمستانی بودن مشخص می کنند اما آن چیزی که برای لایه اول زمستانی شناخته شده و معتبر است تولیدات کارخانه پلارتک (Polartec) است که کارخانه های زیادی از محصولات این شرکت در تولیدات خود استفاده می کنند.
وظیفه ی اصلی این لایه خشک نگه داشتن پوست در فعالیت هایی است که تعرق زیاد است اما معمولا کسی که به قصد عکاسی نجومی شب را سپری میکند٬‌فعالیت زیادی نخواهد داشت.

۲- Polar/ Micro Polar
این پوشاک را بر روی پوشاک لایه اول می پوشند و هدف گرم نگه داشتن بدن است از این رو به آن لایه گرمایی (insulation)  نیز می گویند. لایه میانی ممکن است یک یا چند لباس از جنس پشم مصنوعی مثل تولیدات کارخانه Polartec باشد. تفاوت micro polar با polar در این است که الیاف مورد استفاده در micro polar ظریف تر است در نتیجه وزن micro polar در مقایسه با polar کمتر است و برای برنامه های عکاسی که قصد پیاده روی زیادی تا رسیدن به لوکیشن را دارید میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
در شکل سمت راست نمونه ای از یک میکرو پلار و در شکل چپ نمونه ای از یک پلار را مشاهده میکنید.


۳- کاپشن پر/ Gortex
اینجاست که بنا به شرایط آب و هوایی باید انتخاب کنیم از کاپشن پر استفاده کنیم یا Gortex؟؟؟
در واقع Gortex ها جنسی هستند که در برابر آب و باد مقاومت دارند٬ یعنی با پوشیدن گورتکس ها اگر در معرض مستقیم باران هم قرار بگیرید٬‌لایه های داخلی لباستان خشک خواهد ماند. اما نکته ای که در اینجا مهم است٬‌آن است که در صورت بارانی بودن هوا اصلا به عکاسی نجومی نمیرویم که بخواهیم از گورتکس استفاده کنیم.
مشکلی که کاپشن های گورتکس مخصوصا گورتکس های دولایه دارند٬ وزن زیاد آنهاست که به شخصه تا آنجایی که ممکن است سعی در نبردن آنها دارم. اما مزیت این کاپشن ها آن است که در سفرهایی که ممکن است با باران و باد شدید مواجه شوید به کمک شما می آیند.
به شخصه استفاده از کاپشن های پر را در سفرهای عکاسی نجومی ترجیح میدهم. این کاپشن ها بسیار سبک و کم حجم هستند و در آب و هوای سرد شدیدا از خروج گرمای بدن شما جلوگیری میکنند و میتواند بدن شما را تا صبح گرم نگه دارد.
ذکر این نکته در اینجا ضروری است که کاپشن های پر به هیچ وجه نباید در معرض آب و باران قرار گیرد. در واقع آب دشمن اصلی این نوع از الیاف است.
کاپشن های پر در دو نمونه ی سبک و سنگین در بازار وجود دارد که کاپشن های پر سنگین برای دماهای زیر منفی ۱۵ یا ۲۰ درجه ی سانتیگراد استفاده میشود و ممکن است شما هیچ گاه با همچین دماهایی روبرو نشوید مگر اینکه حس ماجراجوییتان شما را تا دامنه های سبلان و یا سرزمین های شمال کره ی زمین بکشاند.
شکل راست نمونه ای از یک کاپشن پر و شکل چپ نمونه ای از کاپشن گورتکس است.


۴- شلوار
در ۳ فصل از سال میتوانید از شلوارهای طبیعت گردی که در بازار به وفور یافت میشود استفاده کنید.
در زمستان نیز با پوشیدن یک base layer در زیر شلوار تا خود صبح گرم خواهید ماند.

عکاسان بر خلاف کسانی که در کوهستان و طبیعت فعالیت زیادی دارند٬ فعالیت کمتری دارند. همین موضوع باعث میشود گرمای بدن از دست برود. یکی از روش های انتقال حرارت تشعشع است و بدن نیز مقدار زیادی حرارت را از همین طریق از دست میدهد. با استفاده از شلوارهایی که داخل آنها آستری از لایه ی ضد تشعشع وجود دارد٬‌میتوان تا حد زیادی از خروج حرارت از پا  جلوگیری کرد.

در این نوع از شلوارها لایه ای شبیه شکل زیر داخل شلوار را به طور کامل پوشانده است.

۵- جوراب
در ۳ فصل از سال میتوانید از جوراب های معمولی که در بازار به وفور یافت میشود استفاده کنید.
در زمستان نیز با پوشیدن یک جوراب الیاف ضخیم به عنوان جوراب دوم تا صبح پاهای خود را گرم نگه دارید.

۶- کفش
کفش یکی از مهمترین پوشاک هایی است که هر فرد استفاده میکند. یک کفش راحت میتواند از خستگی پاهای شما تا صبح جلوگیری کند.
نکاتی که در خرید و استفاده از کفش باید رعایت کنید آن است که تا حد امکان کفش های با کف نرم انتخاب کنید چرا که در هنگام کادربندی و کار با دوربین در ارتفاعات مختلف سه پایه نرمی کف کفش باعث خستگی پا نشود.
از کفش های استفاده کنید که کفی آنها ضد لغزش یا اصطلاحا Contagrip است. این ویژگی به شما کمک میکند در شیب های مختلف سر نخورید.
میتوانید در زمستان به سراغ استفاده از کفش های ضد آب بروید. این کفش ها علاوه بر اینکه از نفوذ آب به داخل کفش جلوگیری میکنند٬ به دلیل نداشتن درز ورود و خروج هوا پا را نیز گرم نگه میدارند.
ذکر این نکته در اینجا ضروری است که کفش های گورتکس٬ ضد آب نیستند به این معنی که شما نمیتوانید با کفش های گورتکش داخل آب رودخانه بیاستید و آبی وارد کفشتان نشود اما در برابر آب باران و چاله های کوچکی که آب در آنها جمع شده است٬‌میتوان خیال راحتی از بابت وارد نشدن آب به داخل این نوع کفش ها داشت.

شکل سمت راست نمونه ای از یک کفش ضد آب و شکل سمت چپ نمونه ای از یک کفش گورتکس را نشان میدهد. ( به رویه های کفش دقت کنید)

در این شکل کف هر دو کفش Contagrip (ضد لغزش) است.

۷- دستکش
معمولا استفاده از دستکش تنها در زمستان نیاز میشود و در ۳ فصل دیگر سال نیازی به استفاده از آن نیست. برای انتخاب دستکش دقت داشته باشید دستکشی را انتخاب کنید که خیلی ضخیم نباشد و مانع از دسترسی خوب شما به دکمه ها و تنظیمات دوربینتان نشود.

۸- کلاه

شاید باورتان نشود اما نیمی از حرارت بدنتان از طریق سر خارج میشود. بنابراین برای جلوگیری از خروج حرارت از بدنتان توصیه ی اکید دارم که از کلاه استفاد کنید.

 

امیدوارم با نکاتی که در اینجا گفته شد بتوانید انتخاب درستی از پوشاک مورد نیازتان در شب عکاسی داشته باشید.

15 دیدگاه ها

 • علیرضا اهلاقی جولای 26, 2017 at 9:21 ب.ظ پاسخ

  عالی بود مرسی

 • علیرضا مشهدی زاده جولای 28, 2017 at 10:23 ق.ظ پاسخ

  ممنون از مطالب خوبتون
  لطفا درخصوص مادیفای کردن دوربین های slr هم توضیحاتی رو ارایه بدین
  مرسی

 • هادی حدادی نژاد دسامبر 29, 2017 at 8:36 ق.ظ پاسخ

  سلام
  ممنون بایت اطلاعات عالی که در اختیار ما قرار میدید. ببخشید من شنیدم برای جل.گیری از خستگی پا هرچه کف کفش خشک تر باشه به دلیل جل.گیری از حرکت مفصل های پا باعث کمتر خسته شدن پا میشه . آیا این مطلب صحیح هست و اینکه آیا برای عکاسی مناسب هستند؟
  لطفا فروشگاه که کالا های با کیفیت دارند هم معرفی کنید.
  و لطفا در صورت پاسخ در کانال تلگرام اطلاعه رسانی کنید تا جوابتان را مشاهده کنیم.

  • امیر شاهچراغیان ژانویه 6, 2018 at 11:39 ب.ظ پاسخ

   انتخاب فروشگاه بستگی به نوع لباسی داره که میخواهید انتخاب کنید.
   فروشگاه دونا٬ فروشگاه قله قاف و دوبیسل هر کدام در موارد مختلفی فروشگاه های خوبی هستند.
   در مورد خشک بودن کف کفش من جایی چنین مطلبی نخوندم اما به شخصه وقتی کف کفش خشک باشه سریع تر خسته میشم.

 • kiachoob.com فوریه 14, 2018 at 9:25 ق.ظ پاسخ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم
  ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می
  کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

 • چالش های سفر عکاسی نجومی – Blog ژوئن 11, 2018 at 1:00 ب.ظ پاسخ

  […] مقاله ای که در مورد پوشاک مناسب نوشتم کامل و مفصل در مورد پوشاک صحبت شد اما اینجا […]

 • دانلود آهنگ عاشقانه آگوست 21, 2018 at 12:58 ق.ظ پاسخ

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 • دانلود فيلم های خانوادگی سپتامبر 9, 2018 at 11:47 ب.ظ پاسخ

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم
  کنید؟

 • خرید فالوور هدفمند فوریه 17, 2019 at 1:23 ب.ظ پاسخ

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 • امیرحسین ژوئن 29, 2020 at 11:29 ق.ظ پاسخ

  ممنون امیر جان

 • دانلود زیرنویس سریال سپتامبر 23, 2020 at 5:12 ق.ظ پاسخ

  عالی بود مرسی.

 • iransabt.co آوریل 1, 2021 at 3:00 ب.ظ پاسخ

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 • خرید گیم تایم آوریل 3, 2021 at 5:54 ب.ظ پاسخ

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس