مرز مونتاژ و مستند در عکاسی نجومی

از آنجا که ژانر مونتاژ٬ خود یکی از ژانرهای پر طرفدار عکاسی است٬آنچه در ادامه آورده میشود تنها و تنها در مورد عکاسی آسمان شب است و دیگر ژانرهای عکاسی مد نظر نیست.
بحث مونتاژ در عکاسی طبیعت از زمان دوربین های آنالوگ وجود داشته است که عکاس میتوانست دو سوژه ی مختلف را با دو لنز متفاوت و بر روی یک فیلم ثبت کند. در این حالت عکاس مانع از رد شدن فیلم دوربین و ثبت هر دو عکس بر روی یک فریم میشد.
برای مثال فرض کنید عکاس٬ خورشید را در زمان غروب و با یک لنز تله ثبت کند و بر روی همان فیلم عکاسی٬ منظره ای که با لنز واید از یک دشت هست را ثبت کند که این حالت را در تصویر سوم میبینید.(عکس ۳)
این امکان در عکاسی دیجیتال و با ورود کامپیوتر آسان تر نیز شده است تا آنجا که امروزه دریایی از عکس های مونتاژ در شبکه های اجتماعی و حتی مسابقات عکاسی ورود پیدا کرده بدون آنکه عکاس اشاره ای به مونتاژ بودن عکس کند.

حالا اصلا مونتاژ چیست؟؟
به زبان ساده٬‌در عکاسی آسمان شب اگر زمینه و آسمان در دو لحظه ی متفاوت و یا دو مکان متفاوت ثبت شده و سپس با یکدیگر ترکیب شود تا یک عکس را نتیجه دهد عکس مونتاژ است و هیچ ارزش مستندی ندارد چون روایتی از آنچه در واقعیت بوده است را نشان نمیدهد.
از طرف دیگر عکس مستند٬ به عکسی اطلاق میشود که روایتی از آنچه در واقعیت بوده است را نشان دهد.
ذکر یک نکته نیز در اینجا ضروری است که در عکاسی آسمان شب به دلیل نوردهی های طولانی مدت و حساسیت بالا٬ جزییاتی به مراتب بیش از چیزی که چشم انسان میبیند ٬ ثبت میگردد والا چیزی که درنهایت ثبت میشود روایتی است از آنچه در واقعیت رخ داده است و عکس مستند است. حال اگر نوردهی های متفاوتی برای زمینه و آسمان شب داشته باشیم عکس از حالت مستند فاصله گرفته است اما همچنان نمیتوان آن را یک عکس مونتاژ نامید.
برای مثال فرض کنید در یک عکس٬ آسمان به مدت سی ثانیه نوردهی شده است در حالی که به دلیل نور خیلی کم زمینه٬ زمینه ی عکس پنج دقیق با حساسیت پایین تر نوردهی شده است و نهایتا آسمان را از یک عکس و زمینه را از عکس دوم برداشته و عکس اصلی را میسازیم. این نوع از عکاسی آسمان شب که به Multi Exposure شناخته میشود را نمیتوان جزو عکس های مستند در نظر گرفت.

در این بین عکس هایی که در آن ها زمینه و آسمان با نوردهی های یکسان ثبت شده اند و عکاس از تکنیک های دیگری برای ثبت جزییات زمینه و آسمان استفاده کرده است به دلیل مستند بودن ارزش بالایی دارند و توانایی عکاس را در به تصویر کشیدن آسمان شب بدون متوصل شدن به روش هایی مثل Multi Exposure, Focus Stacking و … نشان میدهد.

آیا عکس های پانوراما را میتوان جزو عکس های مستند دسته بندی کرد؟
اگر عکس های پانوراما از کنار هم قرار گرفتن تعدادی عکس با نوردهی یکسان به دست آمده باشد (شکل شماره ۴) یک عکس مستند است اما اگر نوردهی های زمینه و آسمان در عکس پانوراما یکسان نباشد(شکل ۲) جزو دسته بندی مستند قرار نگرفته و Multi Exposure است.

تذکر: عکس های Multi Exposure و Focus Stack را نمیتوان صرفا جزو دسته بندی مونتاژ قرار داد در عین حال عکس مستند نیز نیستند و در میانه ی راه عکس مستند و مونتاژ قرار دارند.

در شکل های زیر چند نمونه از عکس های مختلف که به روش های ترکیب فوکوس و ترکیب نوردهی هستند٬ آورده شده است.
۱- عکس زیر از Adam WoodWorth که در Newfoundland کانادا ثبت شده است یک عکس Focus Stack به شمار میرود چرا که عکاس از دو فوکوس متفاوت برای زمینه و آسمان عکس استفاده کرده است.

۲- عکس زیر از Alvin Wu از رصدخانه ی مايوناکی هاوایی ثبت شده است. عکاس برای ثبت این عکس از ۹ عکس پانوراما برای آسمان و ۸ عکس پانوراما برای زمینه ی عکس استفاده کرده است.

۳- عکس زیر که توسط gary blackman ساخته شده است٬‌صرفا یک عکس مونتاژ بوده چرا که میدان دید عکس زمینه یک میدان دید باز (Wide) است اما ماه با استفاده از لنزهای تله ثبت شده است.

۴- عکس زیر را من در کویر مصر و در تابستان ۱۳۹۵ گرفتم و تصویری پانوراما متشکل از ۸ عکس و همگی با نوردهی های یکسان است و جزو عکس های مستند قرار میگیرد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس