انواع عکاسی نجومی

عکاسی آسمان شب را میتوان به چند دسته تقسیم کرد که عکاسی آسمان شب نیز٬ زیر مجموعه ی دسته ی بزرگتری به نام nightscape photography است.
در واقع nightscape photography یا همان عکاسی مناظر شب به هر عکسی که در شب گرفته شده باشد اطلاق میشود٬ چه عکس نجومی باشد و چه نباشد.

عکاسی nightscape به دو زیر مجموعه ی cityscape و  starscape تقسیم شده که cityscape را عکاسی مناظر شهری در شب و starscape را عکاسی تلفیق مناظر زمینی با آسمان شب مینامیم.
عکاسی starscape که تلفیق منظره ی زمینی با آسمان شب است را به دو دسته ی عکاسی نقطه ای و رد ستاره ای تقسیم میکنیم.
عکاسی نقطه ای که در آن ستاره ها را به صورت نقطه ای ثبت کرده و عکاس سعی دارد منظره ای نجومی را به تصویر بکشد.
عکاسی رد ستاره ای نیز نوعی از عکاسی starscape است که هدف از آن نشان دادن حرکت زمین و تاثیر آن بر آسمان شب است.
دسته ی دیگری از عکاسی که میتوان نام اصلی عکاسی نجومی را به آن اطلاق کرد٬ عکاسی اعماق آسمان شب با استفاده از تلسکوپ هاست که هدف آن عکاسی اجرام اعماق آسمان نظیر سحابی ها٬ خوشه های ستاره ای و کهشکان هاست و به آن astrophotography گفته میشود.

2 دیدگاه ها

 • Nikdad جولای 26, 2017 at 3:12 ق.ظ پاسخ

  بسیار ممنون از اطلاعات مفیدی که در این وبسایت جمع آوری کردید و همچنین به اشتراک گذاری تجربه های خود با دیگران در اینجا و شبکه های اجتماعی…
  بنده سه سوال داشتم که لطف میکنید اگه پاسخ بفرمایید.
  از اونجایی که در این نوع عکاسی باید زمان باز بودن شاتر نسبتا زیاد باشه،لطفا در رابطه با داغ شدن و سوختگی پیکسل و همچنین چگونگی رفع این مشکل توضیح دهید.
  مطلب دوم هم این سوال هست که حداکثر زمان باز بودن شاتر برای دوربین های دی.اس.ال.آر چقدره؟؟ به طوری که آسیبی به سنسور نرسه.
  و لطفا بفرمایید که عکس هایی که با نوردهی های چندین ساعته و با تلسکوپ های موتور دار از کهکشان ها و سایر اجرام عمق آسمان گرفته میشه،آیا با سنسور های سی.ماس گرفته میشه یا سی.سی.دی؟؟ و اگه سی.سی.دی لطفا توضیحاتی هم در رابطه با این نوع سنسور ها دهید.
  ببخشید برای طولانی شدن پرسش ها…
  بسیار سپاس گذارم…

 • امیر شاهچراغیان جولای 26, 2017 at 8:11 ب.ظ پاسخ

  خواهش میکنم.
  در بیشتر عکس هایی که در عکاسی نمای باز نجومی گرفته میشود حداکثر مقدار نوردهی ۳۰ ثانیه است و در این مدت زمان مشکلی برای سنسور پیش نخواهد آمد. بسته به نوع دوربین مورد استفاده٬ مقدار نویز ها از جمله Hot Pixel ها افزایش پیدا میکند اما روش های مختلفی برای کاهش نویز وجود دارد که سر فرصت مطلبی را در این مورد خواهم نوشت.
  در مورد حداکثر زمان باز بودن شاتر عدد دقیقی را نمیتوان عنوان کرد اما به شخصه نوردهی های مداوم یک ساعته را در چند نمونه دیدم و مشکلی برای دوربین به وجود نیامده است.
  عکاسی از اعماق آسمان هم میتواند با استفاده از دوربین های DSLR وسنسورهای CMOS باشد و هم میتواند با CCD ها انجام شود. از آنجایی که CCD ها ۱۶ بیت هستند و عمق رنگ بیشتری دارند٬‌در مرحله ی پردازش و افزایش میزان دیتای عکس تاثیر زیادی دارند.
  در مورد عکاسی اعماق آسمان با استفاده از CCD ها لینک زیر رو مطالعه کنید.
  https://starizona.com/acb/ccd/intro.aspx

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس